We have 21 guests and no members online

Mile Babić

babic

 

DETALJNA BIOGRAFIJA  |  BIBLIOGRAFIJA

 

Mile Babić rođen je 1947. godine u Družnovićima kraj Prozora. U rodnom kraju 1961. završio je osnovnu školu, u Visokom 1965. Franjevačku klasičnu gimnaziju te je iste godine u Kraljevoj Sutjesci stupio u novicijat Franjevačke provincije Sv. Križa. Godinu dana kasnije upisao je filozofsko-teološki studij na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Nastavio je studirati u austrijskom Innsbrucku, a diplomu je stekao na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu 1974. obranivši radnju Sloboda u Hegelovoj Fenomenologiji duha. Za svećenika je zaređen 1973. u Wattensu kraj Innsbrucka. Godine 1977. obranio je radnju pod naslovom Kršćanstvo kao apsolutna religija u Hegelovoj Filozofiji religije i postigao stupanj magistra znanosti, a doktorsku disertaciju pod naslovom Himan Fil 2,6–12 u kristologiji Teodoreta Cirskoga obranio je 1987. Oba je poslijediplomska gradusa iz teologije postigao na zagrebačkom KBF-u.

Godine 1988. magistrirao je iz filozofije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu tezom Sloboda i jedinstvo u Hegelovoj Filozofiji prava. Neposredno prije početka krize socijalističke Jugoslavije ondje je prijavio doktorat iz filozofije, ali rat i samoborski egzil Franjevačke teologije od 1992. do 1997. kao i doba poratne konsolidacije, odložili su dovršenje planiranoga doktorata i njegovu obranu do 2009. Te je godine postigao drugi doktorat obranivši tezu Metafizičko utemeljenje politike u Hegelovoj Filozofiji prava. Uz filozofiju i teologiju studirao je hrvatsko-srpski jezik i povijest jugoslavenskih književnosti na Filozofskom fakultetu u Sarajevu od 1974. do 1978. te je i taj studij uspješno dovršio radnjom Poezija Dobriše Cesarića.

Od 1977. zaposlen je na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu kao profesor Filozofije i Teologije. Osim redovnoga posla na Franjevačkoj teologiji predavao je u Centru za interdisciplinarne postdiplomske studije Univerziteta u Sarajevu, Odsjek Religijske studije, 2007–2012. i na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru od 2007. do 2014.

Jedan je od utemeljitelja zbornika Jukić i njegov glavni urednik (1972. i ponovno od 1982. do danas). Član je uredništva časopisa Forum Bosnæ od 2006, član uredničkoga vijeća časopisa Bosna franciscana od 1993. i član uredništva međunarodnoga teološkog časopisa Concilium (koji izlazi na šest jezika) od 2013. Sudjelovao je u pokretanju listova Svjetlo riječi i Zajedno, bio je glavni i odgovorni urednik dvotjednika za kulturu i politiku Obzor (1991).

Do danas je sudionik dijaloga s drugim religijama, a prije toga s ateistima, posebno s marksistima, te sudionik rasprava o miru i akcija za mir i diskusija o ljudskim pravima. Djelovao je kao propovjednik, ispovjednik i vjeroučitelj diljem Franjevačke provincije Bosne Srebrene te je ostao do danas aktivan u pomaganju bližnjima.

Uz golem broj znanstvenih i stručnih radova objavljenih u domaćoj i inozemnoj periodici sudjelovao je na domaćim i inozemnim simpozijima i kolokvijima o filozofskim i teološkim pitanjima (Austrija, Hrvatska, Njemačka, Italija, Mađarska, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Francuska, Brazil, Filipini, Srbija, Crna Gora, Slovenija, Švicarska).

Nekadašnje i aktualne aktivnosti u različitim organizacijama: savjetnik na TV Sarajevo u jednom mandatu i stručni saradnik serije na TVSA pod naslovom Franjevci čuvari tradicije; aktualni savjetnik za religiju Socijaldemokratske partije BiH; sudionik u projektu Pedagogija traume u organizaciji Sveučilišta Harvard i sarajevskoga Univerziteta 2000–2001; aktivan sudionik seminara o traumi i pomirenju koji je organizirao Kruh sv. Ante u saradnji s Franjevačkom teologijom; voditelj zagrebačke filijale Kruha sv. Ante za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini 1992–1993; aktivan sudionik s vlastitim prijedlozima u raspravama o predavanju vjeronauka u školama.

Članstva: član izdavačke redakcije Polis (za filozofska djela), član komisije za reformu političkog sistema CK SRBiH do 1992; delegat u Saveznoj konferenciji Socijalističkog saveza radnog naroda Jugoslavije; član Udruženja katoličkih vjerskih službenika u SRBiH; član Centra za filozofska istraživanja ANUBiH-a do početka 1992; voditelj Odjela za dijalog s drugim religijama Franjevačkoga instituta za kulturu mira u Splitu, 1998–2009. Član je uredništva međunarodnoga teološkog časopisa Concilium od 2013. (koji izlazi na engleskom, njemačkom, španjolskom, portugalskom, talijanskom i hrvatskom u nakladi od preko 22.000 primjeraka).

Za svoje znanstveno, općekulturno i društveno djelovanje dobio je sljedeća priznanja i nagrade: knjiga Eranistes proglašena je nacionalnim projektom u Hrvatskoj 2005; prijevod knjige O miru među religijama Nikole Kuzanskoga nagrađen nagradom Fondacije za izdavaštvo FBiH 2005; nagrada Isa-beg Ishaković, kategorija Nauka, 2010; nagrada Udruženja izdavača i knjižara BiH za najbolje naučno-stručno djelo u 2010. godini (čiji je izdavač IKD University Press d.o.o. Sarajevo) za djelo Hegelova filozofija prava; knjiga Hegelova filozofija prava uvrštena među udžbenike Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu; nagrada Sloboda za izvanredan doprinos humanizmu, borbi za ljudska prava i slobodu u Bosni i Hercegovini, Evropi i svijetu, 2005. (Međunarodni centar za mir, Sarajevo); priznanje za predavanje održano na međunarodnoj konferenciji Conciliuma u Manili (Filipini) 2017. koje su dodijelili Adamson University i St. Vincent School of Theology; povelja Zlatna Ahdnama koju je dodijelilo Bosansko-tursko prijateljstvo Bosfor, 2017.

Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u Odjeljenje humanističkih nauka izabran je 2018. godine.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…