Centar za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije
Direktorica Centra: akademkinja Mirsada Hukić
Zbog ogromne štete koju nanosi društvenoj zajednici, nedavna pojava novog koronavirusa našla se u samom vrhu interesa svjetskih medicinskih, ekonomskih i političkih autoriteta i institucija. Koronavirusna bolest 2019 (skraćenica COVID-19) se brzo širila i zahvatila više kontinenata i veliki broj zemalja, a zbog čega je Svjetska zdravstvena organizacija 11. marta 2020. godine proglasila pandemiju ove bolesti.
Postojeći sistem nadzora zaraznih i nezaraznih bolesti u Bosni i Hercegovini ima brojne nedostatke. Među najznačajnijim su neujednačen nadzor u različitim dijelovima zemlje, kompletne epidemiološke informacije se ne sakupljaju i ne obrađuju na nivou Bosne i Hercegovine, te su neujednačene preventivne mjere koje se razlikuju u različitim područjima. Dalje, ne rade se jedinstvene biostatističke analize, procjene brzine širenja zaraze u prostoru i vremenu, praćenje efikasnosti pojedinih preventivnih mjera, te kratkoročne i dugoročne prognoze razvoja epidemije. Ne postoji centralizovano niti usklađeno izvještavanje prema zdravstvenim institucijama, različitim nivoima vlasti i građanstvu u Bosni i Hercegovini. Bez posjedovanja tačnih i pravovremenih informacija, donošenje dobrih odluka vezanih za sprečavanje i kontrolu epidemija nije moguće.
Opasnost od nekontrolisanog širenja COVID-19 u Bosni i Hercegovini, složena organizacija javnog zdravstva, te nedostatak političke volje za uspostavom jedinstvenog sistema nadzora i kontrole za cijelu zemlju, motivisali su članove Odbora za mikrobiologiju i srodne discipline da predlože osnivanje istraživačkog Centra za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije (CDC/GHS). Centar je zvanično i osnovan 7. decembra 2020. godine pri Odjeljenju medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.
Ovaj Centar okuplja i organizuje istraživače iz Bosne i Hercegovine s namjerom da svojim znanjem i stručnošću, kroz istraživanja i razvojne projekte, pomognu institucijama javno-zdravstvenog sistema da spremnije odgovore na ovu i slične situacije u budućnosti.
Dugoročno, ovaj Centar će se razvijati kroz istraživanja unutar raznih oblasti i disciplina okupljenih primarno oko platforme jedinstvenog zdravlja i „geozdravstva“, čija primjena treba stvoriti pretpostavke za efikasnije odgovore na buduće emergentne situacije uzrokovane patogenima, a što u konačnici doprinosi jačanju državne biološke sigurnosti.
Za uspješnu kontrolu epidemija/pandemija uzrokovanih emergentnim patogenima, neophodna su sveobuhvatna istraživanja, kako samog patogena, njegove ekologije, biologije, puteva prenosa, bolesti koju uzrokuje, prevencije i imunizacije, tako i njegovog uticaja na socioekonomske odnose u društvu. Centar za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije će ova istraživanja provoditi kroz svoje sekcije za: zdravstvena istraživanja, prevenciju i kontrolu bolesti, emergentne/reemergentne zoonoze i bioterorizam, te geoprostorna istraživanja i transdisciplinarna istraživanja.
Program rada Centra će obuhvatiti i virusološka istraživanja i aktivnosti oko realizacije projekta Odbora za mikrobiologiju i srodne discipline „Ekspertni sistem za praćenje, prevenciju i koordinaciju sprečavanja širenja epidemije COVID-19 – Epidemiološki lokacijsko-obavještajni sistem“.
U Bosni i Hercegovini nije prepoznat nijedan sistem koji bi na jedinstven način i za cijelu zemlju pružao kvalitetne i blagovremene informacije zdravstvenim institucijama koje učestvuju u rješavanju zdravstvenih problema vezanih za epidemiju COVID-19. Ove informacije su nužne donosiocima odluka o sprovođenju različitih mjera usmjerenih na kontrolu epidemije (nabavka zaštitne opreme, testova, kontrola kretanja stanovništva, ekonomske mjere itd.).
Ekspertni sistem za praćenje i sprečavanje širenja COVID-19 virusa – Epidemiološki lokacijsko-obavještajni sistem, koji je kreiran kao istraživački projekat ANUBiH, jedinstven je u Bosni i Hercegovini i široj regiji, te predstavlja originalno autorsko djelo. Namijenjen je naučnicima, ekspertima i profesionalcima iz oblasti zdravstva i drugih relevantnih područja za praćenje i istraživanje epidemijskih pojava. Cilj projekta je da obezbjedi informacije relevantne za epidemiološki nadzor u Bosni i Hercegovini, kao i naučno-istraživačku bazu podataka za druge komplementarne i interdisciplinarne projekte.
Predmet istraživanja je prostorno i vremensko praćenje širenja virusa COVID-19 na prostoru Bosne i Hercegovine kroz:
-
prikupljanje epidemioloških i drugih podataka važnih za praćenje pojave epidemije i njenog širenja,
-
biostatističku analizu brzine širenja i prostorno-vremenske distribucije zaraznih i drugih bolesti,
-
analizu i ocjenu sistema epidemiološkog nadzora, te predlaganje mjera za njegovo poboljšanje,
-
informisanje, izvještavanje i obavještavanje o epidemiološkoj situaciji i evaluaciju djelovanja kontrolnih mjera u cilju donošenja boljih odluka,
-
evaluacija epidemioloških podataka kroz aktivni serološki nadzor i
- centralizaciju i razmjenu biostatističkih i drugih podataka za istraživačke projekte.
Za realizaciju istraživanja uspostavljeni su: informatičko komunikaciona tehnološka (ICT) infrastruktura, aplikativna platforma, te skupovi podataka i modeli relevantni za praćenje širenja bolesti i biostatističku analizu. Kao dio sistema za epidemiološko obavještavanje, razvijen je geoportal za geovizuelizaciju, komunikaciju, unos i pretraživanje podataka (ELIS geoportal).
Ovaj projekat će se proširiti na komplementarna istraživanja, te programe za edukaciju profesionalaca iz oblasti zdravstva, ali i jedinstvenog zdravlja, što bi pomoglo da se konsekvence postojeće zdravstvene krize ublaže i prevaziđu, te da se iskustva i postignuti rezultati primjene u prevenciji drugih emergentnih pojava.
Za realizaciju planiranih projekata ključnu ulogu ima Centar za kontrolu bolesti i geozdravstvene studije.
Primarne namjene Centra su: istraživanja iz oblasti zdravstvenih nauka, okoliša te geozdravstva i njihova primjena u kontroli i prevenciji bolesti, te povezivanje kadrovskih i infrastrukturnih potencijala u Bosni i Hercegovini i široj regiji.
Misija Centra je poticati i njegovati transdisciplinarnu naučnu saradnju kako bi se unaprijedilo razumijevanje složenih interakcija između geoprostornog okruženja (uključujući zemlju, vodu, tlo i zrak) i zdravlja, a sa ciljem bolje prevencije i efikasnije kontrole zaraznih i nezaraznih bolesti.
Osnovni ciljevi Centra su:
-
istraživački razvoj i integrisana primjena zdravstvenih, geo-nauka i nauke o okolišu u kontroli bolesti;
-
na istraživanjima zasnovana analiza i predikcija širenja zaraznih i nezaraznih bolesti sa ciljem njihovog praćenja, prevencije i suzbijanja;
-
povezivanje odgovarajućih bosanskohercegovačkih kadrovskih i infrastrukturnih potencijala vezanih za transdisciplinarna istraživanja;
-
uspostava i razvoj naučno istraživačke baze podataka u BiH;
Članovi Centra:
-
Akademik Muhidin Hamamdžić
-
Akademkinja Mirsada Hukić
-
Akademkinja Lidija Lincender
-
Akademkinja Senka Mesihović-Dinarević
-
Prof. dr. Mirza Ponjavić, IBU, UNTZ, GAUSS, sekretar Centra
-
Prof. dr. Sead Ahmetagić, UNTZ
-
Prof. dr. Jurica Arapović, SKBM
-
Prof. dr. Rusmir Baljić KCUS
-
Prof. dr. Nermin Salkić, UNTZ
-
Prof. dr. Almir Karabegović, UNSA
-
Prof. dr. Teufik Goletić, UNSA
-
Prof. dr. Amina Kozarić, KCUS
-
Prof. dr. Monia Avdić, IBU
-
Prof. dr. Fatima Numanović, UNTZ NALAZ
-
Prof. dr. Osman Sinanović, UNTZ
-
Doc. dr. Maja Travar, UKCRS
-
Pof. dr. Nijaz Tihić UNTZ
-
Prof. dr. Selma Uzunović, INZ
-
Dr. med. sci. Maja Ostojić, SKBM
-
Prof. dr. Sead Karakaš, ZZJZ/SBK
-
Dr. sci. Fadila Serdarević, SST
-
Dr. med. sci. Enes Šačić, JZU DZ KS
-
Doc. dr. Emin Tahirović, IUS
-
Dr. sci. Elvir Ferhatbegović, UNTZ
-
Softver ing. Enes Hukić, NALAZ