Centar za demografsku genetiku
Direktor: Rifat Hadžiselimović, dopisni član ANUBiH
Centar za demografsku genetiku ANUBiH osnovan je 15. 7. 2020. godine, Odlukom br: 1-01-1-246-6/20, na formalni prijedlog Odjeljenja prirodnih i matematičkih nauka, koje je zastupalo širi krug zainteresiranih institucija i pojedinaca iz oblasti prirodnih i društvenih nauka.
Nakon uspješne realizacije prvog strateškog cilja ANUBiH u razvoju genetičkih i biotehnoloških istraživanja u Bosni i Hercegovini, odnosno makroprojekta Društvenog cilja VI (radni naslov: Genetičko inženjerstvo i biotehnologija), uključujući i odgovarajuću kadrovsku i infrastrukturnu podršku, ANUBiH pokreće i institualizaciju populalacijskogenetičkih istraživanja. Takva potreba zasniva se na rezultatima već utemeljenih istraživanja genetike stanovništva Bosne i Hercegovine, kao i činjenici da su bh. genetičari u toj oblasti već šire afirmirani kao vodeći u Regionu, kako po obimu, tako i kvalitetu i raznorodnosti pristupa lokalnoj demografskoj genetici.
Zahvaljujući pretežno individualnim, a rjeđe organiziranim institucijskim istraživanjima, genetička struktura bh. lokalnih populacija je bolje poznata nego stanovništva ostalih zemalja u Regionu. To se podjednako odnosi i na poznavanje genetičke strukture reprezentativnih uzoraka metapopulacije. U Bosni i Hercegovini su istraživani i mogući faktori genetičke diferencijacije lokalnih dijelova stanovništva, a bh. istraživači su sarađivali i na demografsko-genetičkim istraživanjima danas susjednih država: Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Slovenije.
Demografskogenetička istraživanja odgovarajuće strukture stanovništva, u Bosni i Hercegovini imaju relativno dugu historiju, utemeljenu na radovima austrijskih vojnih ljekara (Augustin Weisbach, Heinrich Himmel i njihovi saradnici), koji su vodili pedantne austrougarske regrutne komisije širom Bosne i Hercegovine, a nakon toga odgovarajuće podatke publicirali u (i danas) glasovitom časopisu Mitteilungen der Anthropologischen Gesellschaft in Wien (MAGW). Nakon toga slijedi dugo razdoblje, u kojem se pojavljuju sporadični podaci o učestalosti krvnih grupa nekoliko antigenskih sistema. Istraživački zamah u ovoj oblasti počinje krajem 1960-ih, od informacija o fenogenotipskoj strukturi našeg stanovništva po pojedinim svojstvima i njihovim kompleksima, preko proučavanja genetičke distance i sličnosti lokalnih populacija s obzirom na odabrana morfološkoanatomska i biohemijskofiziološka nasljedna svojstva, do kompleksnih molekulskogenetičkih istraživanja u recentnoj epohi.
Koncepcija djelovanja novoosnovanog centra počiva na interdisciplinarnom i polivalentnom pristupu, koji uključuje populacijsku genetiku, bioantropologiju, lingvistiku, medicinu, arheologiju, etnologiju, historiju, fizičku kulturu i srodna naučna područja.
Primarna intencija djelovanja novoformiranog Centra je integracija bh. kadrovskih i infrastrukturnih potencijala na istraživanju genetičkih osobenosti stanovništva Bosne i Hercegovine, od antičke, srednjovjekovne i recentne epohe do predikcije njihovih promjena u prostoru i vremenu.
Glavni ciljevi i smjerovi djelovanja su:
integracija odgovarajućih bh. kadrovskih i infrastrukturnih potencijala u pripadajućoj oblasti;
uspostava baze podataka o genetičkim osobenostima stanovništva BiH;
DNK analiza i karakterizacija antičkih, srednjovjekovnih i recentnih uzoraka;
analiza proteklih i predikcija mogućih promjena genetičkog sastava bh. stanovništva.
Osnovne radne jedinice/istraživački timovi su u oblastima:
Populacijska genetika
Demografija – Etnologija
Biostatistika – Bioinformatika
Saradnici:
Unutarakademijski kadar:
Blagoje Govedarica, dopisni član ANUBiH | Rifat Hadžiselimović, dopisni član ANUBiH | Senahid Halilović, dopisni član ANUBiH | Sabina Vejzagić, stručna saradnica Centra za balkanološka istraživanja
Vanjski saradnici, u početnim aktivnostima i/ili projektima su:
Adisa Ahmić, UNTZ | Kasim Bajrović, INGEB, UNSA | Edin Bujak, Filozofski fakultet UNSA
Adnan Busuladžić , Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine | Jasmina Hindija Čakar, INGEB, UNSA | Jasminka H. Halilović, Univerzitet Brčko Distrikt
Abdurahim Kalajdžić, INGEB, UNSA | Lejla Lasić, INGEB, UNSA | Damir Marjanović, Univerzitet Burch
Aida Pilav, Kantonalni zavod za javno zdravstvo | Amela Pilav, INGEB, UNSA | Lejla Pojskić, INGEB, UNSA
Naris Pojskić, INGEB, UNSA | Pavao Rudan, HAZU, Zagreb | Aida Sarač Hadžihalilović, Medicinski fakultet UNSA
Muriz Spahić, PMF, UNSA | Senad Šljuka, PMF, UNSA | Gazmend Temaj, Evropski univerzitet, Priština
Maruška Vidovič, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Ljubljana